Sztukateria ze stylem skandynawskim – jak ją połączyć?

Sztukateria ze stylem skandynawskim – jak ją połączyć?

Styl skandynawski ciągle nieprzerwanie dominuje w aranżacjach przestrzeni. Architekci i dekoratorzy wnętrz wskazują, że wynika to z jego cech, w tym dbałości o estetykę, detale, przestronność i jasność oraz z filozofii życia. Można go łączyć z wieloma dodatkami, także z elementami sztukaterii, która podkreśla prostotę, przejrzystość i wygodę w aranżowaniu miejsc do życia, mieszkania i pracy.  

   

→ Styl skandynawski i sztukateria – ponadczasowe połączenie

Styl skandynawski to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych nurtów wnętrzarskich. Wyróżnia go prosta forma i funkcjonalne podejście do aranżowania przestrzeni. Jego główne cechy to wykorzystanie naturalnych materiałów, jasnych kolorów, szukanie sposobów na optyczne powiększanie przestrzeni i minimalizm wystroju. Ogranicza się ilość mebli, dodatków i kolorów, co jest podsumowaniem pragmatyzmu. Oprócz popularnej bieli stosuje się też odcienie szarości i ecru, dzięki czemu wnętrza są rozjaśnione. Dodatkowo można stosować elementy sztukaterii, które są gustowną, ale minimalistyczną dekoracją.
Na pozór dla wielu osób trudno wyobrazić sobie sztukaterię rodem z klasycznych, staropolskich wnętrz we współczesnych aranżacjach.
  Zwłaszcza w tych minimalistycznych, rodem z Północy Europy, gdzie liczbę dodatków ogranicza się do minimum, a ornamentyka jest niezwykle skromna. Okazuje się, jednak, że gipsowe lub poliuretanowe elementy sztukaterii z powodzeniem sprawdzają się przy jasnych meblach i stonowanych kolorach. Styl skandynawski nie powoduje obaw, że w jednym wnętrzu pojawi się zbyt wiele technik zdobienia.

Dzięki prostocie i oszczędności w formie i designie takie elementy jak np. listwy ścienne lub listwy przypodłogowe z powodzeniem odnajdują się wśród odcieni szarości, naturalnych kolorów i materiałów. Mając ciekawe, ale nieprzesadzone w formie i ornamentyce wnętrze, można też pokusić się o ozdobienie sufitu rozetą lub zrobienie np. dekoracyjnej ramy z listwy poliuretanowej.    

→ Skandynawski design, sztukateria i nutka ekologii

Obecnie, w krajach wysoko rozwiniętych, trend na szukanie ekologicznych rozwiązań na każdej płaszczyźnie życia, także w zakresie designu wnętrz, staje się częścią codziennego życia. Już małym dzieciom wpaja się konieczność dbania o ekologię. Ma to swoje odzwierciedlenie także w stylu skandynawskim, gdzie ważne jest zastosowanie naturalnych surowców, takich jak drewno, cegła, kamień, nietoksyczne farby, bawełna, wełna i elementy biodegradowalne.

Ekologia nie ogranicza się obecnie tylko do fraz, ale często do szukania praktycznych zamienników produktów niezdrowych dla środowiska i ludzi. W ten trend wpisuje się zastosowanie elementów poliuretanowych sztukaterii w aranżacji wnętrz.   Coraz więcej mówi się obecnie o świadomej produkcji i odpowiedzialności za skutki takich procesów. Dlatego podkreśla się, że składniki materiałów poliuretanowych, takie jak poliole, uzyskuje się obecnie w znacznym stopniu z naturalnych olejów roślinnych, w tym ze słonecznika, lnu i rzepaku. Otaczanie się naturalnymi surowcami jest ekologiczne i zdrowe. Z tym, co zdrowe kojarzy nam się na co dzień także część odcieni i kolorów.

Drewniane podłogi, jasne ściany, naturalne materiały we wnętrzach w stylu skandynawskim i dodatek białych listew wykończeniowych – te elementy sprawiają wrażenie czystości, przejrzystości i naturalności. Nie ma grubych dywanów, które zbierają kurze, a zamiast tego naturalne tkaniny, takie jak len. Dzięki temu poprawia się jakość powietrza, co ma znaczenie także dla zdrowia.    


→ Skandynawska wygoda i dopracowanie…

Elementy sztukaterii pozwalają ożywić i dopracować skandynawskie wnętrza. Obok prostych rozwiązań designerskich stanowią przysłowiową „kropkę nad i”, wykończenie, ozdobnik, element, który przykuwa na wzrok, ale nie przytłacza. Wpisuje się to w filozofię tego stylu, który ma w sobie lekkość, ale też elegancję i urok. Dlatego obok łóżka w stylu skandynawskim, z prostymi, drewnianymi ramami z łatwością odnajdzie się listwa ścienna, zdobiąca przestrzeń pokoju i tworząca podział na strefy.

Warto zwracać uwagę na możliwości, jakie w tym zakresie daje sztukateria. Z ozdobnych listew można tworzyć przestrzenne ramy, dekoracje lub używać ich do dzielenia pokoi na strefy.   Sprawdza się to zwłaszcza w dużych, otwartych pomieszczeniach, gdzie nie chcemy stawiać ścian, ale w inny sposób osiągnąć efekt podziału na strefy.

Listwy idealnie się wówczas sprawdzą, dając możliwość wydzielania przestrzeni do np. gotowania, odpoczynku, kąciku zabaw dla najmłodszych członków rodziny i osobnego dla gości.


→ Sztukateria jako recepta na… pustkę

Część zwolenników stylu skandynawskiego obawia się, że zdecydowanie się na takie rozwiązanie w swoim domu może powodować wrażenie… pustki. Wynika to z faktu, że styl skandynawski jest oszczędny w dodatkach, a jasne, zwłaszcza białe przestrzenie, powodują, że można odnieść wrażenie ascetycznej pustki. To jednak tylko pozory, ponieważ dobrze zastosowane dodatki, takie jak np. elementy sztukaterii, pozwolą ożywić każdą przestrzeń.  
W sytuacji, kiedy brakuje nam dodatków np. na suficie – idealnie sprawdzą się rozety. Ich wielkość powinna być dopasowana do przestrzeni.
  Warto zwracać uwagę także na zdobienia – im bogatsze, tym oszczędniejsze w formie powinny być inne dodatki, tak, by wnętrze nie przytłaczało. Podobnie wygląda kwestia listew dekoracyjnych – warto wybierać je w takich wzorach, by nie kłóciły się z meblami lub np. popularnymi w stylu skandynawskim handmade, czyli samodzielnie wykonanymi meblami, np. z palet lub skrzyń na owoce i warzywa.

Skandynawski minimalizm przejawia się oszczędnością w ilości mebli i dodatków, ale nie oznacza nudy ani całkowitej rezygnacji z dodatków.

Ważne, by współgrały one ze sobą, tworzyły wrażenie ładu, przestronności i harmonii. Oprócz tego, że wpisze się to z powodzeniem w koncepcję rodem z Północy Europy, pozwoli też odnaleźć się w takiej przestrzeni i dobrze zorganizować codzienne życie.

Nie bójmy się odważnych rozwiązań i szukania nieschematycznych zastosować elementów sztukaterii w stylu skandynawskim. Ozdobne rozety, listwy dekoracyjne i wykończeniowe mogą, bowiem z powodzeniem ozdobić minimalistyczne wnętrze, wkomponować się w nie, lub być dopełnieniem całości aranżacji. W tym przypadku minimalizm nie ma oznaczać pustki, ale wyważenie, smak i umiejętność łączenia kolorów, wzorów i struktur.