Notice: Undefined variable: full_popup in /home/sztukato/domains/sztukatorium.pl/public_html/catalog/view/theme/Furnished/template/blog/article.tpl on line 26

Listwy przypodłogowe – do czego służą i jak połączyć je z innymi elementami sztukaterii?

Listwy przypodłogowe to elementy sztukaterii, mające zastosowanie dekoracyjne. Montując je można również ukryć nieestetyczne otwory przy ścianach, co znacznie poprawia aranżację całego wnętrza. Do czego jeszcze służą i jak łączyć je z innymi elementami sztukaterii?

→ Zakrywanie szczelin dylatacyjnych

Listwy wykończeniowe pozwalają na dokładne wykończenie miejsca na styku podłogi ze ścianą. Oprócz tego, że pojawiają się tam niewykończone element podłogi lub np. paneli, to, dodatkowo są to obszary narażone na uszkodzenia, uderzenia czy pojawienie się plam, np. w efekcie mycia podłogi. Listwy przypodłogowe dobrze radzą sobie z ukryciem nieestetycznych zmian na ścianach i pozwalają w pełni zadbać o design pomieszczenia.    


→ Ochrona przed zabrudzeniami

Na ścianach, podłodze, a także na styku ścian z podłogą może pojawić się wiele nieestetycznych zabrudzeń. Są one związane z codzienną eksploatacją, myciem podłóg i pojawiają się również w wyniku np. zabaw dzieci, przenoszenia mebli itp. Zastosowanie listew wykończeniowych jest, w tej sytuacji, praktyczne, ponieważ listwy są znacznie bardziej odporne od tynku lub farby.

Warto wybrać je w odpowiedniej szerokości, w zależności od potrzeb danego wnętrza.    


→ Montaż przewodów w estetyczny sposób

Listwy wykończeniowe dają możliwość właściwego rozprowadzenia kabli. W ten sposób nie musimy rozkładać przedłużaczy, które nie wyglądają dobrze, a poza tym przeszkadzają w poruszaniu się po pomieszczeniu. Dlatego, jeśli gniazda nie znajdują się we wszystkich, właściwych miejscach, warto zdecydować się na poprowadzenie przewodów i ukrycie ich w listwach wykończeniowych.

W tej kwestii mamy szeroki wybór, jeśli chodzi o specjalne korytka, uchwyty, złączniki, które dają możliwość wprowadzania przewodów i tzw. muliboxy, czyli dopasowane gniazda.    

→ O czym pamiętać wybierając listwy przypodłogowe?

Kupując listwy przypodłogowe warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jedną z nich są finanse. Kiedy posiadamy ograniczony budżet to na ogół szukamy tańszych produktów. Te, jednak nie zawsze są dobrej jakości i może się okazać, że nie spełniają swoich zadań. Dlatego warto szukać wysokiej jakości produktów, np. w dobrych sklepach internetowych. Dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy posiadamy ograniczone finanse, jest wcześniejsze przygotowanie kosztorysu, z uwzględnieniem wszystkich wydatków, także na detale i niewielkie elementy wykończenia. Ponadto dobrze mieć również dodatkowe środki, przeznaczone na niezapowiedziane wydatki. W ten sposób zachowamy pewność, że nawet w sytuacji nagłych kosztów nasz budżet udźwignie ten problem. To też możliwość wyboru zdecydowanie lepszych jakościowo produktów, które posłużą dłużej. Kolejną, istotną kwestią w trakcie zakupu listew, jest dopasowanie do podłogi. Listwy powinny dobrze komponować się z podłogą, dlatego konieczne jest zwracanie uwagi na materiały.

Specjaliści wskazują, że warto wybierać niskie, kształtne profile lub ćwierćwałki do ciemnych podłóg i wyższe dla jasnych. W ten sposób unikniemy ostrego kontrastu i nie spowodujemy optycznego zacieśnienia wnętrza. W przypadku użycia wykładzin podłogowych warto, z kolei zdecydować się na dość wysokie listwy, które spowodują, że wnętrze zyska eleganckiego wyglądu. Listwa przypodłogowa powinna także komponować się ze stolarką wewnętrzną na podobnej zasadzie jak łączymy drzwi z podłogą i oknami.

Sprawdzonym sposobem na osiągniecie dobrego efektu wizualnego jest w tej sytuacji biała stolarka drzwiowa, która dobrze sprawdza się w różnych otoczeniach, od wnętrz w stylu tradycyjnym po nowoczesne. Ponadto biała stolarka dobrze komponuje się z białymi listwami wykończeniowymi, tworząc harmonijną całość. Jednym z bezpiecznych rozwiązań, które ponadto zapewnia wrażenie estetyki we wnętrzach, jest połączenie listwy ze ścianą poprzez użycie tego samego koloru. Można zdecydować się na mocny kontrast, jak i jasny, nierzucający się w oczu kolor.


→ Listwy przypodłogowe a inne elementy sztukaterii

Zastosowanie sztukaterii we wnętrzach daje możliwość nadania wnętrzom stylowego charakteru. W ten sposób można osiągnąć np. klimat starej kamienicy w nowych budynkach lub wnętrza z duszą w przestrzeniach, w których do tej pory brakowało charakteru.

Ważne jest, jednak pamiętanie o kilku kwestiach. Architekci i dekoratorzy wnętrz są zgodni, że moda na sztukaterię powróciła na dobre. Warto jednak znać reguły jej zastosowania, by pomieszczenia wyglądały efektywnie i gustownie. W przypadku np. niskich pomieszczeń dobrze sprawdzą się prostokątne ramy ze sztukaterii, które optycznie podwyższą pokój.

Efekt będzie jeszcze bardziej widoczny, jeśli dodamy do tego listwy przypodłogowe we właściwym kolorze, a pod sufitem gzyms, który może też służyć do ukrycia karnisza, wylotów klimatyzacji itp. Zaletą sztukaterii, jaką można obecnie znaleźć w dobrych sklepach, jest fakt, że jest ona wykonana głównie z poliuretanu i duropolimeru.

Są to materiały o dokładniejszych profilach w porównaniu do np. gipsu, a drobne niedoskonałości powodują, że wygląda to jak ręcznie wykonana robota. W nowoczesnych przestrzeniach poleca się z kolei zastosowanie sztukaterii poliuretanowej. Warto pamiętać, by listwy przypodłogowe pomalować na podobny kolor jak inne elementy sztukaterii, jeśli chcemy osiągnąć efekt spójnej całości. W tym celu używamy zwykłej farby do ścian, która pozwala też na ukrycie łączeń.

Na ogół sztukateria sama w sobie jest oryginalną dekoracją, ale dla osób bardziej odważnych dobrym rozwiązaniem jest użycie mocniejszych, bardziej kontrastowych kolorów. Listwy przypodłogowe mają wiele zastosowań i oprócz walorów estetycznych pozwalają również na funkcjonalne wykańczanie przestrzeni do mieszkania i pracy.

Warto poznać kilka zasad ich stosowania, by uniknąć pomyłek dekoratorskich i by wnętrze było harmonijnie i efektywnie urządzone.